15. Lehttaignast tooted

15.1. Pirukad
          15.1.1. Kohupiimapirukas
          15.1.2. Õunapomm
          15.1.3. Lihtsustatud struudel
          15.1.4. Juustuküpsis
          15.1.5. Palmiir
15.2. Pooltooted
          15.2.1. Pooltooted tortidele ja plaadikookidele
          15.2.2. Lehttaigna torukesed
          15.2.3. Volovanid
……….
Kordamisküsimused


15.1. Pirukad

Pirukate valmistamiseks rullitakse taigen 5–6 mm paksuseks ja tükeldatakse 8 x 8 cm ruutudeks. Ühe 75 g piruka valmistamiseks võetakse 30–35 g täidist ja 60–65 g taignat. Vormitud tooted peavad seisma jahedas, et nad küpsemisel ei deformeeruks. Enne ahju panemist määritakse munamäärdega.

pirukad

Viineripirukas

Taignatükile asetatakse viiner, taigen keeratakse rulli, pirukad tõstetakse küpsetusplaadile õmblusega allapoole. Taignast võib lõigata ka ribad ja keerata ümber viineri. Sellise vormimise juures tuleb jälgida, et riba algus ja lõpp jääksid viineri alla vastu küpsetusplaati.

Lihapirukas

Taignaruudule asetatakse lihatäidis ja vormitakse raamatukujuliselt kokku.

Singipirukas

Lõigatakse ümmargune taignatükk, sellele tõstetakse peale singitäidis ja pirukas vormitakse poolkuukujuliseks. Võib vormida ka raamatukujuliselt nagu lihapirukat.

Riisipirukas

Taignale asetatakse riisitäidis ja vormitakse kolmnurgaks kokku.

Porgandipirukas

Taignaruudule asetatakse porganditäidis ja vormitakse kas kolmnurgaks või silindrikujuliseks.

Kapsapirukas

Taignaruudule asetatakse kapsatäidis ja vormitakse silindrikujuliseks.

15.1.1. Kohupiimapirukas

kohupiimapirukas

Taignaruudule pannakse kohupiimatäidis, taigna vastasnurgad tõstetakse üle täidise nii, et nurgad katavad teineteist. Tekib ümbrik.

Keedisepirukas

Vormitakse nagu kohupiimapirukat, kuid täidiseks kasutatakse küpsetuskindlat keedist. Küpsetuskindla keedise puudumisel võib keedisele lisada modifitseeritud tärklisesegu või riivsaia.

Kilu-munapirukas

Ruudukujulise taignatüki keskele asetatakse diagonaalselt kilufileed ja ¼ keedetud munast ning vormitakse poolümbrikuks.

15.1.2. Õunapomm

Ruudukujulisele taignatükile asetatakse terve õun, millelt on eemaldatud südamik. Südamikuava täidetakse kaneeli-suhkrupuistega, taignanurgad tõstetakse üle ümbrikukujuliselt. Tooted asetatakse plaadile nii, et kokkupaneku koht jääb üles, aga võib keerata ka nii, et kokkupaneku koht jääb vastu plaati. Pärast küpsetamist ja jahutamist puistatakse üle puudersuhkruga.

15.1.3. Lihtsustatud struudel

Taigen rullitakse 3–4 mm paksuseks ja lõigatakse terava noaga 12 ja 14 cm laiused taignaribad. Kitsam riba tõstetakse küpsetusplaadile, niiske pintsliga eemaldatakse kuiv jahu. Taigna keskele asetatakse rikkalikult õuna-, kirsi- või muu täidis. Laiemale ribale tehakse keskele spetsiaalse struudlirulliga lõiked, riba keeratakse rulli, tõstetakse täidisega kaetud ribale ja rullitakse lahti. Selline tõstmisviis tagab selle, et pealmine taignariba ei veni alumisest pikemaks. Mõlemad ribad surutakse täidise kõrvalt kergelt kokku, jälgides, et lõikeservad ei deformeeruks. Pärast küpsetamist viimistletakse vastavalt toote kirjeldusele.

15.1.4. Juustuküpsis

15.1.5. Palmiir

Ülesanne

Koosta tehnoloogiakaart 100 tk riisipirukale, kui üks pirukas kaalub 75 g. Täidise põhiretsepti leiad pt 12.1.

 

15.2. Pooltooted

Lehttaignast valmistatakse pooltooteid tortidele, kookidele ja soolastele suupistetele.

15.2.1. Pooltooted tortidele ja plaadikookidele

Taigen rullitakse 3–4 mm paksuseks ja vormi järgi lõigatakse välja tordipõhjad, mis asetatakse küpsetusplaadile. Napoleoni kookidele rullitakse küpsetusplaadisuurused taignatükid. Põhjadele tehakse sisse augud (perforeeritakse), et need küpseksid ühtlaselt ega deformeeruks.

15.2.2. Lehttaigna torukesed

Taigen rullitakse 3 mm paksuseks ja lõigatakse terava noaga 1,5 cm laiused ribad. Riba keeratakse koonusekujulise metallvormi ümber, alustades koonuse peenemast otsast, jälgides, et taignaservad oleksid üksteise peal. Riba algus ja lõpp peavad jääma küpsetusplaadil vormi alla, et toode ei keerduks küpsetamisel lahti.

15.2.3. Volovanid

Need on lehttaignast korvikesed soolaste ja magusate suupistete valmistamiseks. Võivad olla ümmargused, kandilised, kalakujulised, torukesed, koonused jms.

Taigen rullitakse 2–3 mm paksuseks ja vormiga lüüakse välja kaks pooltoodet. Üks pooltoode määritakse munamäärdega, sellesse torgatakse augud ja asetatakse peale teine samasuguse kujuga, kuid keskelt avaga pooltoode. Rullitud taignat ei tohi venitada, vastasel juhul võib juhtuda, et alumine ja pealmine osa ei küpse kohakuti kokku. Enne ahju panemist lastakse jahedas seista ja seejärel küpsetatakse.

Koonuse- ja torukujulised volovanid vormitakse nagu torukese pooltooted, kuid need on tunduvalt väiksemad.


Kordamisküsimused

 

1. Kuidas vormitakse torukesele koonusekujulisi pooltooteid?

2. Kuidas nimetatakse lehttaignast valmistatud soolaste suupistete pooltooteid?

 

Sinu tulemus:  

Sinu tase: